Aksaray Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Piyano’da Performans Anksiyetesine ABD’den Bir Bakış

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Gülbahar URHAN’ın “A Tour on Group Piano and Piano Anxiety” isimli projesi ABD Ankara Büyükelçiliği Kültür Fonu tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Proje ile ABD St. Thomas Üniversitesi Tuşlu Çalgılar Bölümü Direktörü, piyano ve piyano pedagojisi öğretim üyesi Doç. Dr. Vanessa Cornett-Murtada Dr. URHAN’ın proje koordinatörlüğünde Türkiye’de bir dizi seminer verecek, çalıştaylar düzenleyecek. Çalışma alanındaki son kitabı 2019 yılında Oxford Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan Dr. Cornett, seminerler kapamında Aksaray Üniversitesi, Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi ve Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerine piyano anksiyetesi ve grup piyano dersleri hakkında bilgi verecek, ayrıca ABD’de piyano eğitiminin yapısı hakkında bilgilendirmelerde bulunacak. Seminerler kapsamında Aksaray’ın yanında Ankara, Diyarbakır ve Antalya’da da hem üniversiteler hem de güzel sanatlar liselerinde seminerler vererek Türkiye’deki eğitimcileri ve öğrencileri güncel gelişmeler hakkında bilgilendirecek.

Dr. Cornett piyano anksiyetesi konusunda ABD’nin dışında Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Finlandiya ve İrlanda gibi birçok ülkede seminerler ve çalıştay düzenlemiştir. Halen ABD Ulusal Tuşlu Çalgılar Komitesi üyesi olan Dr. Cornett aynı zamanda performans sanatları tıbbı derneğinin de üyesidir.

ABD Ankara Büyükelçiliği’ne 2018 dönemi itibariyle yapılan başvurular arasında ana sanat dalı alanında Türkiye’den yalnızca bir proje desteklenmiştir. Uygulama dönemi 15-31 Mayıs 2019 tarihleri olarak belirlenen projeyle Türkiye’deki piyano anksiyetesi çalışmalarına önemli katkılar sunulması beklenmektedir.

Dr. Öğretim Üyesi Gülbahar URHAN'ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.