Aksaray Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Bu Ülkeye Hizmet Sunan Öğretmenlerimize Minnettarız

Öğretmenler Günü münasebetiyle Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) resim sergisi, konser ve Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal’ın konferansının yer aldığı program gerçekleştirildi. Programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, öğretmenlerin bireylerin hayatına dokunan en önemli şahsiyetler olduğunu söyledi.

- Güne Özel Programlar Resim Sergisi ve Konserle Başladı-

ASÜ’deki etkinlikler, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Uğur YILMAZ ve Eğitim Bilimleri öğretim üyelerinden Doç. Dr. Savaş KARAGÖZ’ün rehberliğinde öğrencilerimizin hazırladığı “Türkiye’de Öğretmen Yetiştirmenin Tarihsel Serüveni” başlıklı resim sergisi ile başladı. Türk eğitim tarihinin sembol mekânlarının çizimlerinden oluşan sergide 22 eser beğeniye sunuldu. Serginin hemen ardından iki bölümden oluşan bir konser gerçekleştirildi. Konserin ilk bölümünde Rektör Şahin de sahneye çıktı ve eserlere ney üfleyerek eşlik etti. İkinci bölümde ise koro tarafından, öğretmenlik mesleğine vurgu yapan marşlar seslendirildi.

- Hayata Dokunan Şahsiyetlerin Başında Öğretmenler Gelir-

Etkinliklerin açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Türkiye’de son 40 yıllık süreç içerisinde eğitim alanında çok önemli değişimler yaşandığını dile getirdi. Şahsi eğitim serüveninden örnekler veren Şahin, “1980’li yılların başında -ortaokul ve lise gibi eğitimlerin zorunlu olmadığı dönemlerde- sadece kadınlar için değil erkekler için de okumak konusu toplumun en temel gündemi değildi. Bugün -ilk, orta ve lise eğitiminin zorunlu olması nedeniyle de- öğrencilerimizin yarısını kızlarımız oluşturuyor. Türkiye çok önemli bir mesafe kat etti” dedi. Bireylerin hayatına dokunan çok sayıda insan olabileceğini ve öğretmenlerin bu şahsiyetlerin başında geldiğini de kaydeden Prof. Şahin, “Bu ülkeye ve millete hizmet sunan öğretmenlerimize minnettarız” diyerek konuşmasını tamamladı.

- Nesiller Yetiştiren Öğretmenlerimizin Gününü Kutluyoruz -

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Doğru ise öğretmenlerin ortak noktasının insanların hayatına dokunması olduğunu kaydetti. Hayata dokunma kavramının bir çocuğun hayatının değişebilmesi anlamını taşıdığını ileten Doğru, “Hayata dokunmak öğretmenlik mesleği açısından çok önemli bir kavramdır. Aydınlık geleceğimize yön veren, vicdanlı ve nitelikli nesiller yetiştiren tüm öğretmenlerimizin, öğretim elemanlarımızın ve öğretmen adaylarımızın gününü kutluyoruz” dedi. Dekan Doğru, konuşmasının son kısmında, programın organize edilmesine katkı sunanlara da teşekkür etti.

- Konferans Öncesi Milli Eğitim Müdürü Kartal’a Büyük Sürpriz-

Yapılan konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, “Öğretmen Olmak” başlıklı bir konferans verdi. Konferans öncesinde ise Kartal’a bir sürpriz yapıldı ve lise öğretmeni Süleyman Durman programa canlı video bağlantısıyla katıldı. Öğretmenini karşısında bulan Hacı Ömer Kartal büyük bir mutluluk yaşadığını ifade etti. Öğretmeni Durman’ın gününü “Ellerinizden öpüyorum” diyerek kutlayan Kartal, meslek hayatından söz etti. Bir Tarih Öğretmeni olduğunu ancak göreve Şanlıurfa’da Sınıf Öğretmeni olarak başladığını ileten Kartal, hakkıyla yapıldığı zaman dünyanın en zor mesleğinin öğretmenlik olduğunu kaydetti. Öğretmenliği bilerek ve isteyerek seçtiğini de ileten İl Milli Eğitim Müdürü, “Öğretmenliği seçmemdeki en temel etken, çok güzel ders anlatan ve çok iyi giyinen bir öğretmenim olmuştur” dedi.

- Günümüzde Öğrenci ve Veli Profili Önemli Ölçüde Farklılaştı-

Mesleğinin ikinci yılında okul müdür yardımcısı olduğunu ve süreç içerisinde milli eğitimin pek çok kademesinde görev yaptığını belirten Hacı Ömer Kartal, “2014 yılında buyana da Aksaray’da Milli Eğitim Müdürlüğü görevi yapıyorum. Ama ben her şeyden önce öğretmenim ve girdiğim her yerde buna çok dikkat ediyorum” dedi. Kartal, konuşmasını, genç öğretmenlere ve öğretmen adaylarına çeşitli tavsiyeler vererek tamamladı ve özetle şunları söyledi: “Günümüzde hem öğrenci hem de veli profili farklılaştı. Bizim dönemimizle kıyaslandığında çok önemli farklılıklar var. Genç öğretmenlerimiz ve öğretmen adaylarımız mesleklerini icra ederken, bu profil değişimlerine bağlı olarak iletişim kanallarını mutlaka açık tutsunlar. Bu işe âşık değilseniz yapamazsınız. Bir kere öğrenciye dokunacaksınız. Öğrencinin röntgenini ve tomografisini çekmeniz yetmez; onun MR’ını çekeceksiniz. Öğrenciyi çok iyi tanıyacaksınız. Onu çok iyi tanıyınca tüm sorunlarına eğilebilirsiniz ve işte o zaman unutulmaz olursunuz…”

Öğretmenler Gününe özel olarak hazırlanan programlar belge takdimlerinin ardından tamamlandı.