Aksaray Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Cumhuriyet, Özgürlük ve Bağımsızlık Demektir

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Cumhuriyetin 100 yaşına yaklaştığını ve cumhuriyet kazanımlarını çok daha ileriye götürmek adına çalıştıklarını ifade etti.

- Atatürk ve Milli Mücadele Kahramanlarını Hayır ve Duayla Anıyoruz-

Cumhuriyetin 96’ncı Yıldönümü münasebetiyle, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nün hazırladığı kutlama programında konuşan Rektör Şahin, sözlerinin hemen başında Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı ve Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, milli mücadelenin tüm kahramanlarını hayır ve dua ile yâd ettiklerini belirtti. Cumhuriyet kazanımlarına dikkat çeken Şahin, “Cumhuriyetimiz 100 yaşına yaklaşıyor. Asıl olan kazanımları daha da geliştirmek ve ileriye götürmek için çalışmaktır. Hepimiz bunun için gayret gösteriyoruz ve göstermeliyiz” dedi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Keleş ise Ömer Bedrettin Uşaklı’nın “Eğilmez taç yaptık başımıza hürriyeti, zaferle kalbimize yazdık cumhuriyeti…” dizeleri ile Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir, bu sebeple milli istiklal bence hayat meselesidir…” sözlerine atıfta bulunarak konuşmasına başladı. Cumhuriyetin millete kazandırdığı çok önemli iki kavramın bu ifadelerde net olarak belirtildiğini kaydeden Prof. Keleş, “Bu kavramlar özgürlük ve bağımsızlıktır. Öğretmen adayı gençlerimizden beklentimiz cumhuriyete sahip çıkmaları ve cumhuriyetin bizlere kazandırdığı bu kavramların ne kadar önemli olduğunu unutmamaları, bunları hem beyinlerine, hem de kalplerine yazmalarıdır” dedi.

- Muhammed Sarı, “Atatürk ve Cumhuriyet” Konulu Konferans Verdi -

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Sarı, “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu bir konferans verdi. Kavram olarak cumhuriyetin ayan beyan ortaya konmasının ve tanınmasının Fransız İhtilali’yle olduğunu söyleyen Sarı, “Tabi Fransız İhtilali’nin meydana gelmesi de öyle birden bire olmamıştır. Bunun gerisinde, bu ihtilali tetikleyen belki 50-100 yıllık bir tarihi süreç vardır. Meseleye Türk Tarihi açısından bakıldığında 1923 yılında ilan edilen bir cumhuriyet var. Lakin her tarihi vakanın gerçekleşmesinden evvel buna doğru gidişe bir hazırlık safhası vardır” dedi. “Türkiye’de bu süreç nasıl gerçekleşmiştir?” diye soran Doç. Dr. Muhammed Sarı, şöyle devam etti: “Bunun tarihi altyapısı Tanzimat’tan başlar, meclisli bir sistem olan Meşrutiyetle devam eder… Yani meşruti rejimle birlikte ortaya çıkan ve cumhuriyete doğru giden bir zemin ve yol vardır.” Cumhuriyetin ilanının 1923 olduğunu, ancak Mustafa Kemal Aktürk’ün sürece dair çok daha önceleri hedeflerini belirlediğini kaydeden Sarı, bu noktada milli mücadelenin önemli bir rol oynadığına da dikkat çekti.

Etkinlik “Cumhuriyet” isimli tiyatro gösterisi, “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” dinletisi, “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” isimli oratoryonun sahnelenmesi ve belge töreninin ardından sona erdi.